Solární energie, jako jedna z obnovitelných zdrojů, je dozajista jednou z mnoha cest, kterými se lidstvo může do budoucna ubírat, hlavně, pokud bude trend stále teplejších let a slunečnějších zim pokračovat. Je tu však menší problém – výroba solárních panelů, baterií apod. ve svých začátcích nebyla kdoví jak šetrná ku přírodě, kterou si vytyčila chránit, a tito staříčci nyní dosluhují a za pár let vznikne otázka, kam se všemi těmi starými panely?
Do lesa nebo na skládku?
Samozřejmě, první věc, kterou mnohé napadne, jakmile je konfrontuje cena likvidace takových starých panelů = nejjednodušší bude je hodit do lesa. Tradiční řešení líných lidí zdá se být naprosto přijatelné, neboť cena likvidace možná, podle nejnovějších průzkumů, přesáhne i výrobní cenu těchto panelů. A byť máme technologii na zpracování takovéhoto „odpadu“ vyřešenou, mnozí majitelé nejspíše nebudou dostatečně ochotni do šetrného zbavení se investovat.
Samozřejmě stát může zakročit, případně Evropská unie, a může nabídnout finanční pomoc těm, kteří se pro ekologickou likvidaci rozhodnout, což je asi nejlepší řešení. Je tu však také ten fakt, že mnohým se nebude líbit, proč by měli ze svých peněz platit lidem, kteří „žili na dotacích“ ještě i tohle.
Proč jsou vlastně panely „špatné“?
Starší verze solárních panelů totiž obsahují velké množství rtuti, která se dnes již extrahuje z benzínů a nafty a není tak její součástí, tím pádem není součástí ani nových panelů. Rtuť, sama o sobě ve velkém množství pro život, i rostlinný, škodlivá, by mohla způsobit hned několik problémů, které by se dlouho odstraňovaly. A už jen myšlenka, že by se rtuť, byť v solárních panelech, pomalu „rozlézala“ do celého lesa, není úplně příjemná pro každého, kdo má rád pěkný les – už jen kvůli tomu, že odpad, který lidé v lesích a hájích zanechávají, je již dnes dostatečnou ukázkou neukojitelného konzumu.
A opravdu ne, na skládkách to není o nic lepší.
Možná by mohl nějaký podnikavý jedinec přijít s tím, že by se nabídl za dobrou cenu majitele od takového břemena oprostit. A že podnikat v ekologii není vůbec špatné, to ostatně dokazuje jak Kalifornie, která si na svém „zeleném“ průmyslu dosti zakládá, tak to dokazují severské země, které jsou více než efektivní v pojídání odpadu.